Zázvorovník lékařský je vytrvalá tropická bylina, které z oddenků vyrůstají jednoleté olistěné lodyhy vysoké kolem jednoho a půl metru. Kvete růžovobíle nabo nažloutle. Pochází z jižní oblasti Asie. Pěstuje se hlavně v Číně a Indii.
Zázvor obsahuje aromatické látky (zingiberen, bisabolen a další) a esenciální oleje, které zázvoru dodávají typickou vůni, ale také gingerol, díky jemuž má zázvor tak výraznou a pikantní chuť. Zázvor je rovněž bohatým zdrojem vitamínu A, B1, B2, B6, C, E, sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu, mědi, manganu či železa.
Zázvor podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a náleží mezi antioxidanty, tudíž chrání buňky před oxidativním stresem. Rovněž přispívá k normální činnosti dýchacího a kardiovaskulárního systému, napomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi. Protože je oblíbený pro svůj pozitivní vliv na trávení, je vhodný pro časnou fázi těhotenství a při cestování. Vykazuje jistou antibakteriální aktivitu, příznivě působí na kosti, klouby i svaly. V oblasti duševního zdraví navozuje pohodu a relaxaci, vyzkoušet jej lze také pro podporu vitality a energie.
Jako koření se používá se do perníků, na kořenění masa, drůbeže, ryb. Připravuje se z něj zázvorový čaj, zázvorové pivo a zázvorová limonáda.
Příprava odvaru: 1-2 čajové lžičky oddenku zázvoru zalijte 250ml vroucí vody a krátce povařte. Nechejte asi 5 minut odstát. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy ďumbier, ďumbír, ďumbíř, ďumbíř bílý nebo ginger.