Vřes obecný je nízkorostoucí keř dorůstající do výšky 20-50 cm. kvete na konci léta a začátkem podzimu, ve volné přírodě růžově, růžovofialově, ale někdy i bíle. Plodem vřesu je tobolka. Roste na vřesovištích a rašeliništích od Evropy přes Turecko až po Povolží. Najdeme jej též v severozápadní Africe. Hojný je také v bažinných porostech a kyselých borových a dubových lesích.
Vřes obsahuje flavonové glykosidy, kyselinu křemičitou, organické kyseliny, třísloviny a flavonoidy, silice, sliz, saponiny, hořčiny, pryskyřice.
Vřes přispívá k normální činnosti močových cest a ledvin. Lze ho použít k relaxaci, pozitivní náladě a k dobrému spánku. Příznivě působí na duševní stav člověka a jeho výkonnost. V neposlední řadě je vhodný pro imunitu.
Příprava nálevu: 1-2 čajové lžičky natě vřesu zalijte 250ml vroucí vody a zakryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Pije se 2-3 krát denně.
Tato bylina je známa také pod názvy břasa, břes, břesk, břeščák, břeščál, hnidavec, hyndavec, chvojčina, jindavec, modrý rozchod, suchotinka nebo vřes skotský.