ProdejBylin.cz

Vachta list

název drogy latinsky : Folium trifolii fibrini
matečná rostlina česky : Vachta trojlistá
matečná rostlina latinsky : Menyanthes trifoliata
balenícena/balpočet
75,00 Kč
280,00 Kč
1 300,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Vachta trojlistá je vytrvalá bylina s hrubším, silným a rozvětveným oddenkem. Z něj vyrůstají velké trojčetné, stopkaté, střídavé listy, jsou podlouhle obvejčité. Dorůstá do výšky 40 cm. Kvete od dubna do května hustými střapci bílých květů s pětičetnými korunními lupínky a korunou trychtýřovitou s chloupky uprostřed. Plodem jsou tobolky. Vyskytuje se v Evropě, Asii a v Severní Americe. U nás roste zřídka a roztroušeně po celém území. Podzemní části rostliny jsou chráněné, nesmí se sbírat. Má ráda slunná místa a zamokřené půdy (zahradní jezírka a rybníčky).

Vachta obsahuje glykosidní hořčiny menyanthin a meliatin, cholin, pektin, třísloviny, organicky vázaný jód, vitamín C, flavonoidy, rutin, třísloviny, organické kyseliny, saponiny, sacharidy, silici, fytoncidy a snad i alkaloid gentianin, dále cholin, invertní cukr a kyselinu fosforečnou.

Vachta přispívá k normálnímu trávení a napomáhá normální funkci dýchacího systému.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku listů vachty zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Pije se 1krát denně před jídlem.

Tato bylina je známa také pod názvy bobrek, bobřek, bokřek, brukvorec, dětel hořký, drštky, jetel hořký, jetel vodní, hořká jatel, kozí fazole, limonka, listy hořkého jetele, lunkvorec, ščudlek, ščudlek vodný, trojan vodní, trojice vodní, trojlístek, trojlístník, třílístník, třírožka, vodní jetel nebo dětel.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat