ProdejBylin.cz
vyhledat  

Tymián nať

název drogy latinsky : Herba thymi vulgaris
matečná rostlina česky : Tymián obecný
matečná rostlina latinsky : Thymus vulgaris
balenícena/balpočet
25,00 Kč
66,00 Kč
325,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Tymián je nízký stálezelený dřevnatějící keřík. Má tenké stonky, které nesou drobné, asi 2 mm velké, tmavozelené listy. Kvete od května do června typickými hluchavkovitými květy s bílým, růžovým až modrofialovým zbarvením. Pochází ze zemí kolen Středozemního moře. Dnes je rozšířen téměř po celém světě. Roste na slunných jižních svazích, chráněných před zimou a studeným větrem. Pěstuje se i jako okrasná rostlina v zahradách a na skalkách.

Tymián se používá jako koření do uzenin k vepřovým pečením, do paštik, ke zvěřině, k rybě, do zeleninových polévek, na přípravu marinád k nakládání masa a na grilování.

Tymián obsahuje třísloviny, hořčiny, flavony, aromatické kyseliny a samozřejmě typické silice thymol a karvakrol.

Tymián přispívá ke správné činnosti dýchacího systému a gastrointestinálního traktu a střev. Napomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost, podporuje vylučování, respektive celkově pročištění organismu. Lze ho vyzkoušet pro zdravá játra.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě tymiánu zalijte 250ml vroucí vody a zakryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.

Tato bylina je známa také pod názvy démut, démuť, douška vlašská, dymián, dymiánek, mateřídouška římská, mateřídouška vlašská, thým vonný nebo tymiánek.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat