ProdejBylin.cz
vyhledat  

Světlík nať

název drogy latinsky : Herba euphrasiae
matečná rostlina česky : Světlík lékařský
matečná rostlina latinsky : Euphrasia officinalis
Tato položka není aktuálně dostupná.
 
Tuto položku bohužel nemáme nyní skladem
a není znám termín další dodávky.
 
Máte-li zájem o bližší informace, kontaktujte nás.

popis a tradiční použití

Světlík lékařský je poloparazitická rostlina s až 30cm vysokou lodyhou. Listy jsou vejčitého tvaru, ostře pilovité. Květ tvoří dvoupyská koruna. Je bílý se žlutou trubkou, na spodním pysku je žlutá skvrna a je fialově žilkovaný. V některých případech může být celá koruna lilákově fialová. Vyskytuje se téměř v celé Evropě. Roste na stanovištích, jako jsou louky, pastviny a rašeliniště.

Světlík obsahuje iridoidní glykosidy jako aucubin, euphrosid a catalpol, tříslovina typu gallotaninu, ligany, silici, flavonoidy, fenolkarbonové kyseliny, vitamín C, provitamín A a nepatrně i éterické oleje.

Světlík přispívá k normálnímu stavu zraku a k osvěžení těla.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě světlíku zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Užívá se 2-3 krát denně.

Příprava odvaru: 1 čajovou lžičku natě světlíku zalijte 250ml vody a krátce povařte (cca 2 minuty). Vlažný se přikládá jako obklad.

Tato bylina je známa také pod názvy ambrožka, ambružka, boží tráva, bradavník, hledíček, kočičí len, očanka, okotěška, potěcha, potěšení Boží, potěšení očí, potěšení zraku, těšinka, umrlčí zvonečky nebo zubová tráva.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat