ProdejBylin.cz
vyhledat  

Sporýš nať

název drogy latinsky : Herba verbenae
matečná rostlina česky : Sporýš lékařský
matečná rostlina latinsky : Verbena officinalis
balenícena/balpočet
25,00 Kč
75,00 Kč
323,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Sporýš lékařský je vytrvalá okolo půl metru vysoká rostlina. Má přímou dřevnatějící lodyhu s jednoduchými listy našedlé barvy. Půvabné květy obvykle světle fialové nebo růžové barvy vytváří hroznovitá květenství. Původně se vyskytoval v oblasti Středozemního moře. Dnes roste kromě Evropy i v Asii, Americe a částečně i v Africe.

Sporýš obsahuje hořčinu a tříslovinu, sliz, silici s látkou citralem, alkaloidy a dále pak glykosidy verbenalin a verbenin, dále emulsin a invertin.

Sporýš přispívá k udržení normální činnosti dýchacího systému, žlučníku a působí příznivě na střevní trakt. Je považován za antioxidant, což znamená, že pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a napomáhá udržovat zdravou pokožku i klouby. V neposlední řadě ji lze vyzkoušet pro bezproblémový průběh menstruace a pro uchování komfortu během menopauzy. Rovněž se uvádí pozitivní vliv sporýše na kojení.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě sporýše zalijte 300ml vroucí vody a nechejte 20 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Popíjí se 2-3 krát denně.

Nepoužívat v těhotenství.

Tato bylina je známa také pod názvy čaganka, holubí bylina, ochranné žezlo, posvátná tráva, slza Junonina, slza Isidina, slzy Iridiny, spořiš, svěcená rostlina, šporiš, verbena, verbenka, verbina, vraní chléb, vrbenka, vrbica, vrbice, vrbina, vředová bylina, železná bylina, železník nebo žíla Venušina.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat