ProdejBylin.cz

Schizandra plod

název drogy latinsky : Fructus schizandrae
matečná rostlina česky : Klanopražka čínská
matečná rostlina latinsky : Schizandra chinensis
balenícena/balpočet
135,00 Kč
480,00 Kč
2 100,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 15 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

V klasické čínské medicíně je schizandra čínská nazývána rostlinou poskytující „plody pěti chutí“ (wu-wei-zi), tj. kyselé, hořké, sladké, palčivé a slané. Má významné hepatoprotektivní, antioxidační a adaptogenní účinky. Zmíněné účinky jsou velmi vhodně doplňovány účinky dalšími, jako imunostimulačním, antitoxickým, protizánětlivým, antiulcerózním, neurotropním, antihypertenzním a příznivým vlivem na metabolismus lipidů a cholesterolu. Disponují také určitým antineoplastickým efektem.

Její plody stimulují centrální nervový systém, kardiovaskulární systém a dýchání. Zvyšuje krevní tlak a zlepšuje ostrost vidění. Používá se také při léčbě depresivních stavů a nízkého tlaku. Při únavě je patrný její stimulační efekt.

V tradiční čínské medicíně je tato bylina používána jako tonikum a stimulant, ke zmírňování a léčení chorob a stavů způsobených nerovnováhou jin a jang nebo při zhoršení životní energie Qi (Či). Plody schizandry se tak používají u širokého spektra indikací, jako k podpoře sexuálních funkcí, léčbě impotence, úpravě poluce, léčbě poruch močového systému, nočního pomočování, častého močení, úplavice, kapavky, vleklých průjmů, zhoršení tělesných tekutin, spontánního pocení, nočního pocení, kašle, astma, zahlenění, sípání, dušnost, tělesné slabosti, vyčerpání, slabého pulsu, palpitace, cukrovky, žloutenky, zapomnětlivosti či nespavosti.

Medicínské využití preparátů ze schizandry je v současné době nejrozšířenější v Rusku a Číně. Přípravky ze schizandry se dnes používají jako stimulans a tonikum při fyzickém a psychickém vyčerpání, pro zvýšení práceschopnosti, k úpravě krevního tlaku, zpřesnění koordinace pohybů, u spastických paréz, dále jako adjuvans v určitých stadiích léčby pacientů po iktu, při astenických a astenodepresivních chorobách různé etiologie, ke zvýšení oční adaptace v podmínkách tmy, jako adaptogenní prostředek pro zvýšení nespecifické odolnosti organizmu a jako léčivo s reparačním efektem na jaterní parenchym.

Účinné látky schizandry – lignany - byly intenzivně studovány minulých padesát let. První záznamy byly o příznivém působení na jaterní funkce, detoxikaci a regeneraci jaterní tkáně. Pozdější studie se zabývaly modulačním působením na CNS, kardioprotektivní působení, antikancerogenní aktivitou až po anti-HIV působení. Vzhledem k zaměření této práce se zde budu věnovat pouze účinkům přímo souvisejícím s antioxidační aktivitou plodů schizandry čínské.

Tradiční denní dávka se pohybuje mezi 1-6 gramy drogy, kterou lze konzumovat jen tak (rozkousat a spolknout), popřípadě připravit jako čaj (nálev), jelikož obsahové látky jsou termostabilní. Osobně doporučuji konzumaci "jen tak", nicméně je nutno podotknout, že konzumace drogy není zrovna chuťovým požitkem (viz pojem wu-wei-zi).

Tato bylina je známa také pod názvy klanopraška čínská, klanopražka čínská, limoník čínský, mangolka čínská, plody pěti chutí, schisandra, schisandra čínská, schizandra, schizandra čínská nebo wu-wei-zi.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2021 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat