ProdejBylin.cz
vyhledat  

Schizandra plod

název drogy latinsky : Fructus schizandrae
matečná rostlina česky : Klanopražka čínská
matečná rostlina latinsky : Schizandra chinensis
balenícena/balpočet
135,00 Kč
480,00 Kč
2 100,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Klanopražka čínská (Schizandra) je keřovitá liána, která může dosahovat délky přes 10 metrů. Listy jsou světle zelené, tenké, zoubkaté nebo pilovité, klínovité, zašpičatělé, vejčité až eliptické. Stonky postupně dřevnatí. Květy klanoprašky jsou jednopohlavné, složené až z 9 lístků, vonné a objevují se na mladých výhoncích, okvětí je bílé až narůžovělé. Plodenství je hroznovité souplodí růžových až červených, 5-8 mm dlouhých bobulí. Pochází z Dálného východu. Dnes se roste volně v severovýchodní části Číny (Mandžursko), v provinciích Šan-si, Che-pej a dalších, v Mongolsku, Koreji, ve východní části Ruska a severním Japonsku. Nachází se i v Evropě.

Schizandra obsahuje schizandrin (schizandrin A, schisandrol A, wuweizichun A), deoxyschizandrin, schizanterin a gomisiny A, N. Obsahuje rovněž organické kyseliny (vinná, jablečná, citrónová), vitamíny C, E a minerální látky.

Schizandra je přírodní adaptogen, čili látka, která pomáhá organizmu se přizpůsobit danému prostředí či situaci tak, že zvyšuje jeho odolnost proti široké škále škodlivých činitelů různého charakteru. Zároveň je účinným antioxidantem. Přispívá k normálnímu trávení, normální funkci jater a jejich pročištění. Napomáhá normálnímu dýchání. Je možné ji použít jako tonikum k podpoře mentální pohody.

Příprava odvaru: 10g suchých rozdrcených plodů zalijte 250ml vody a 20 minut povařte. Potom přeceďte. Užívá se 2x denně 1 lžíce. Osobně doporučuji konzumaci "jen tak", pomlet v mixéru na jemno a užívat dvakrát deně kávovou lžičku. Nicméně je nutno podotknout, že konzumace není zrovna chuťovým požitkem (viz pojem wu-wei-zi = plody pěti chutí).

Tato bylina je známa také pod názvy klanopraška čínská, klanopražka čínská, limoník čínský, mangolka čínská, plody pěti chutí, schisandra, schisandra čínská, schizandra, schizandra čínská nebo wu-wei-zi.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat