ProdejBylin.cz

Saturejka nať

název drogy latinsky : Herba saturejae
matečná rostlina česky : Saturejka zahradní
matečná rostlina latinsky : Satureja hortensis
balenícena/balpočet
25,00 Kč
81,00 Kč
310,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 15 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Saturejka zahradní je jednoletá rostlina až 30 cm vysoká, žláznatě pýřitá, s lodyhou keřovitě rozvětvenou. Kořen je dřevnatý. Listy zhruba 3 cm dlouhé, řapíkaté. Ve volné přírodě u nás neroste, pěstuje se jen v zahradách. Blízká příbuzná saturejka horská je trvalkou. Pochází ze Středozemí.

Saturejka obsahuje éterický olej s carvacrolem a cymenem, teroinen, myrcen, pinen, thymol, monoterpeny, třísloviny - kyselina rozmarýnová a chlorogenová, flavonoidy, steroly.

Saturejka je známá jako koření. Pomáhá dochutit omáčky i masa. Je součástí směsí koření (provensálské, čubrica).

Saturejka přispívá k přirozené obranyschopnosti organizmu a normálnímu trávení. Působí i jako antioxidant, kdy chrání buňky před oxidativním stresem.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě saturejky zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 30 minut vylouhovat. Potom přeceďte.

Tato bylina je známa také pod názvy cabr, cibr, čabr, čantoryjka, číbr, čubr, čůbr, čůbra, čubrek, hlístník, hysop planý, pepř oslí, pepřovník, santoryjka, santořinka, sartoreje, saturajka, saturej, saturejka zimní, satorija, satorka, satoryje, saturyje nebo ščubřík.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2023 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat