ProdejBylin.cz
vyhledat  

Santal bílý dřevo

matečná rostlina česky : Santal bílý
matečná rostlina latinsky : Santalum album
balenícena/balpočet
185,00 Kč
597,00 Kč
2 545,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Santal bílý je stálezelená, poloparazitická dřevina, keř či strom dosahující výšky 4-10 metrů a s kmenem v průměru 30-40 cm. Z hlediska botanického je jeho vzdáleným příbuzným naše jmelí. Santal bílý má šedou až hnědou kůru, tenké, převislé větve a vstřícné, řapíkaté listy s eliptickou až kopinatou čepelí. Květy santalovníku jsou oboupohlavné, rudě nachové, plody jsou jedlé, kulaté peckovice, elipsoidní oříšky o velikosti cca 8 mm v průměru. Svým vzhledem santal bílý připomíná trochu náš vlašský ořech. Původně byl snad santalovník malesijským druhem, který už za dávných dob člověk zavlekl i do dalších oblastí jižní Asie. V současné době roste v Indii, Barmě, Indonésii, na Srí Lance a zasahuje až do severní Austrálie. Pěstuje se v tropické Africe i Americe, místy, například na Floridě zplaňuje.

Dřevo Santalu bílého obsahuje vonné silice, třísloviny, pryskyřice, fruktózu, glukózu, kyselinu linolovou, olejovou a palmitovou, aminokyseliny, např. serin, lysin, alanin, prolin apod.

Santal bílý přispívá k normálnímu dýchání, trávení a k přirozené obranyschopnosti organizmu. Napomáhá normální funkci srdce, ledvin, močových cest a reprodukčních orgánů. Patří mezi antioxidanty, kdy chrání buňky před oxidativním stresem. Lze jej vyzkoušet pro normální stav pokožky. Je vhodný pro udržení emocionální rovnováhy a rovnováhy intelektu. Je možné ho použít pro jeho chladivý efekt a příznivý vliv na stav krve, její srážlivost a čištění.

Používá se jako vykuřovadlo.

Tato bylina je známa také pod názvy čandana, zandal nebo sandal.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat