ProdejBylin.cz
vyhledat  

Rozmarýn list

název drogy latinsky : Folium rosmarini
matečná rostlina česky : Rozmarýn lékařský
matečná rostlina latinsky : Rosmarinus officinalis
balenícena/balpočet
25,00 Kč
69,00 Kč
290,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Rozmarýn lékařský je stálezelená výrazně vonící keřovitá rostlina, dorůstající do výšky až 2 metrů. Tento keř má husté aromatické listy. Kvete malými bledě modrými květy. Pochází ze středomoří, ale nyní se pěstuje ve střední a východní Evropě, v severní Africe, Velké Británii, USA, Mexiku.

Rozmarýn obsahuje silice, flavonidy, diterpenové hořčiny, kyselinu ursulovou, oleanovou, kávovou, chlorgenovou a rozmarýnovou, třísloviny a další.

Rozmarýn je považován za antioxidant, podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Přispívá k normální činnosti trávení, jater a žlučníku, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a vylučování, respektive pročištění těla. Blahodárně působí také na ledviny a močové cesty, napomáhá udržovat normální funkce dýchacího systému a srdce, podporuje krevní oběh. Rozmarýn je vhodný pro celkové osvěžení těla. Ženy jej mohou vyzkoušet pro komfort v období menopauzy, všichni bez rozdílu pohlaví pro zdravé klouby. V oblasti duševního zdraví je vhodný pro dobrou paměť a uchování emočního komfortu (pozitivně ovlivňuje stres).

V kuchyni se používá jako koření na ryby, drůbež, do omáček, polévek, pečiva, mletého masa, do zeleninových a bramborových pokrmů. Dále pak na dochucení olejů, octů a likérů.

Své uplatnění nalezne i v kosmetice.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku listů rozmarýnu zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.

Není vhodný pro lidi s vysokým krevním tlakem a těhotné ženy.

Tato bylina je známa také pod názvy merdov, mořská rosa, posvátný keř, rozmariján, rozmarýn věnečný, rozmarýna, rozmarýnek, rozmarýnka nebo věnečná rozmarýna.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat