ProdejBylin.cz
vyhledat  

Řecké seno semeno mleté

název drogy latinsky : Semen foeni-graeci plv.
matečná rostlina česky : Pískavice řecké seno
matečná rostlina latinsky : Trigonella foenum-graeceum
balenícena/balpočet
30,00 Kč
73,00 Kč
273,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Pískavice - řecké seno je zařazena do čeledi bobovitých a jedná se o jednoletou rostlinu, která ve volné přírodě vyroste maximálně jeden metr. Lodyha je téměř holá, jen na několika větvích rostou zelené lístky oválného tvaru. Okraje pak mají pilovité zakončení. Květy mají bílou nebo světle žlutou barvu a kvetou od dubna do července. Plodem je srpovitě zahnutý lusk. Ten je vlastně nejnápadnější z celé rostliny a přitahuje na sebe veškerou pozornost. Při dozrání měří 10 cm na délku a obsahuje až 20 bobovitých semen. Z nich cítíme nepříjemný zápach. Pochází pravděpodobně z Indie, odkud se velmi rychle rozrostla do oblasti Středního východu, Egypta a na území kolem Středozemního moře.

Řecké seno obsahuje slizy, flavonoidy, vitamíny C, A, B1, B2 a B3 minerály vápník, fosfor, železo, draslík, měď, sodík, mangan, hořčík a selen. Dalšími aktivními látkami jsou bílkoviny, vláknina, steroly a steroidní saponiny.

Řecké seno se používá jako koření. Je součástí kořenící směsi kari.

Řecké seno působí pozitivně na trávení, podporuje chuť k jídlu a přispívá k normální činnosti žaludku, kdy mimo jiné napomáhá udržovat zdravou pH rovnováhu. Příznivě ovlivňuje metabolismus lipidů a přispívá k normální hladině glukózy a cholesterolu v krvi. Náleží mezi antioxidanty, to znamená, že chrání buňky před oxidativním stresem. V neposlední řadě působí blahodárně na přirozenou obranyschopnost organismu. Přímo semena jsou prospěšná pro celkový stav organismu a napomáhají udržovat normální činnost svalů. V neposlední řadě je lze doporučit pro poporodní péči, vylučování a zdravou menstruaci.

Příprava macerátu: 1 čajovou lžičku rozdrcených semen řeckého sena nechejte macerovat ve studené vody 3 hodiny. Potom přiveďte k varu, odstavte a přeceďte. Užívá se 2-3 krát denně.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku rozdrcených semen řeckého sena zalijte 250ml vroucí vody. Nechejte vylouhovat a potom přeceďte. Užívá se 2-3 krát denně.

Tato bylina je známa také pod názvy fenegrek, fenugrek, jetel kozího rohu, kozí roh, kozí růžek, kozorožcové semeno, kozorožcové seno, pískavice obecná, pižravice, řecké semeno, řecké seno, semeno kozího rohu, semeno kozího růžku, semeno pižravice, semeno trávy Boží, seněnka, senovka, sesenka, tráva Boží, vředová bylina nebo vředová zelina.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat