ProdejBylin.cz
vyhledat  

Právenka nať

název drogy latinsky : Herba andrographii paniculati
matečná rostlina česky : Právenka latnatá
matečná rostlina latinsky : Andrographis paniculata
balenícena/balpočet
75,00 Kč
265,00 Kč
1 150,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Právenka latnatá je jednoletá nebo dvouletá rostlina se štíhlým stonkem vysoká do 110 cm. Listy mají 8 cm na délku a 2,5 cm na šířku. Drobné bílé až narůžovělé květy rostou v trsech. Tobolka o délce 2 cm a šířce jen několik málo milimetrů je plodem. Ta po dozrání obsahuje malá, žlutohnědá semínka. Pochází z Indie a Srí Lanky. Vyskytuje se v jižní a jihovýchodní Asii. Roste na pláních, svazích, u silnic, v blízkosti farem a v pustinách.

Právenka obsahuje hořčiny, andrographolidy, skupinu diterpenických laktonů.

Právenka působí jako antioxidant, což znamená, že napomáhá chránit buňky před oxidativním stresem. Přispívá k obranyschopnosti (odolnosti) organizmu a posílení imunitního systému. Napomáhá normální funkci oběhové soustavy, normálnímu dýchání, trávení a činnosti jater zejména jejich pročištění. Lze ji vyzkoušet pro udržení správné hladiny glukózy v krvi a normálního stavu kloubů. Ženy ji mohou použít pro (před) menstruační & menopauzální komfort.

Příprava odvaru: 3-4 čajové lžičky natě právenky zalijte 300ml studené vody. Za občasného míchání uveďte směs do varu a nechejte 15 minut mírně povařit. Poté odstavte a nechejte 10 minut odstát. Potom odvar přeceďte.

Není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Tato bylina je známa také pod názvy Měkkýn latnatý, Měkýn latnatý, Andrografis nebo Kalmegh.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat