ProdejBylin.cz

Pohanka nať

název drogy latinsky : Herba fagopyri
matečná rostlina česky : Pohanka obecná
matečná rostlina latinsky : Fagopyrum saggittatum
balenícena/balpočet
25,00 Kč
87,00 Kč
418,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 15 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Pohanka obecná je jednoletá rostlina vysoká 30-80cm. Má červeně naběhlou, dutou, vzpřímenou a málo větvenou lodyhu. Listy jsou střelovitě srdčité, skoro trojhranné, dolní řapíkaté, horní téměř přisedlé. Květenství postupně vyrůstají z úžlabí listu, kde jsou kvítky uspořádány v hroznu jinak nazývaném úžlabní lata. Květy pohanky jsou oboupohlavné. Její okvětní lístky jsou buď bílé, růžové, méně často červené. Plodem pohanky je trojboká nažka připomínající bukvici. Pochází z Číny a svůj název získala díky pohanským nájezdníkům: saracénům a tatarům, kteří rozšířili její semena do Evropy.

Flavonoglykosid rutin, fagopyrin, vitaminy B, E, prvky železo, fosfor, měď, draslík, zinek, mangan, bílkoviny, organické kyseliny a další.

Pohanka je využívána v kuchyni při např. při přípravě kaší.

Pohanka přispívá k normálnímu dýchání a napomáhá správné činnosti kardiovaskulárního systému.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě pohanky zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 15 minut vylouhovat. Užívá se 2-4 krát denně.

Tato bylina je známa také pod názvy cizinka, hadřička, hadřicha, hajdina, hajduše, haryčka, heduše, hrečka, hřečka, pohanina, poháňka, pohánka, tatarka, tatarčisko nebo tarčeny.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2022 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat