ProdejBylin.cz

Plicník nať

název drogy latinsky : Folium pulmonariae
matečná rostlina česky : Plicník lékařský
matečná rostlina latinsky : Pulmonaria officinalis
balenícena/balpočet
57,00 Kč
203,00 Kč
890,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 15 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Plicník lékařský je bylina se zelenými, srdčitými, prodlouženými a chlupatými bazálními listy s oblými okraji. Z brzkého jara se objevují červené až růžové a postupně modravé květy s 5 okvětními lístky. Květy obsahují látky, antokyany, které mění barvu v závislosti na pH. Bylina kvete od března do května a plodí od května do června. Bylina je opylována pomocí hmyzu (převážně včelami a motýli) a semena se rozšiřují pomocí hmyzu (včetně mravenců). Původním místem výskytu je Evropa, ale lze ho nalézt na západ od Arden až po Holandsko, Dánsko, Švédsko a Velkou Británii. Objevuje se v trvalých nebo smíšených lesích od nížin až po vyšší horská pásma.

Plicník obsahuje kyselinu křemičitou, saponiny, třísloviny, slizové látky, pyrolizidinové alkaloidy, flavonoidy, organické kyseliny (kys.stearová, myristová), cukry, vitamin C, fytosterin, allantoin a minerální soli (s převahou vápenatých solí).

Plicník přispívá k normální funkci dýchacího systému.

Příprava nálevu: 2 polévkové lžíce natě plicníku zalijte 500ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Užívá se během dne a je možné dochutit medem.

Tato bylina je známa také pod názvy cicalka, červené kluče, červený klíč, čmelník, hvězdoš, jelení mangold, korálky, kuroslep, modrá bukvice, modrý klíč, modrý kluč, modrý petrklíč, nevlastní sestry, plicník druhý, pličník, plíčník, plucník, tříbarevný kvítí, urbánek, zimičí korálky nebo zimniční korálky.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2022 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat