ProdejBylin.cz
vyhledat  

Petrklíč květ řezaný

název drogy latinsky : Flos primulae
matečná rostlina česky : Prvosenka jarní
matečná rostlina latinsky : Primula veris
balenícena/balpočet
147,00 Kč
514,00 Kč
2 200,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Petrklíč nebo-li Prvosenka jarní je vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů a 4 – 20 cm vysokým stvolem zakončeným okolíkem květů. Listy svraskalé, řapíkaté, vejčité až vejčitě podlouhlé. Květy vonné, v jednostranných okolících. Kalich zvonkovitý, bledozelený nebo bledožlutý, od korunní trubky odstálý. Koruna sytě žlutá, uprostřed s oranžovou skvrnou. Plody jsou vejcovité tobolky. Roste především v Evropě a Asii, zejména pak v teplejších polohách nížin a pahorkatin, zejména ve světlých listnatých lesích, hájích, prosluněných stráních a v křovinách. Dokáže přežít i chladné podnebí, například v severním Skotsku. V Česku jde o vzácný, až ohrožený druh rostliny.

Petrklíč obsahuje minerální soli, flavonoidy, vitamín C, estery kyseliny salicylové, kyselinu křemičitou, glykosidy, karoten, saponiny primeverin a primulaverin, stopy silice a další.

Petrklíč patří mezi antioxidanty, tudíž chrání buňky před oxidativním stresem. Přispívá k normální činnosti srdce a dýchacího systému. A vyzkoušet ji lze rovněž pro relaxaci a dobrou náladu.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku květů petrklíče zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Užívá se 1-3 krát denně.

Tato bylina je známa také pod názvy prvosna - petrklíč nebo prvnička.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat