ProdejBylin.cz
vyhledat  

Pelyněk pravý nať

název drogy latinsky : Herba absinthii
matečná rostlina česky : Pelyněk pravý
matečná rostlina latinsky : Artemisia absinthium
balenícena/balpočet
25,00 Kč
60,00 Kč
236,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Pelyněk pravý je vytrvalá chlupatá rostlina dorůstající kolem 50-150cm. Lodyha je četně větvená. Řapíkaté listy zeleno-šedé barvy a trubkovité žluté květy. Kvete od července do srpna. Plodem pelyňku je nažka. Původ je připisován západní Asii, odsud se rozšířil po celé Evropě na sever Afriky, Nový Zéland, sever a jih Ameriky. U nás v republice ho najdeme jen v teplých oblastech. Roste podél cest, na kamenitých místech, skalnatých stráních, rumištích, starých náspech, smetištích, mezích.

Pelyněk pravý obsahuje silice, seskviterpenoidní hořčiny absinthin a anabsinthin. Další účinné látky jsou éterické oleje absintol s terpenickým alkoholem thujonem a thymolem.

Využívá se i jako hořké koření do těsta na palačinky, na tučné pečeně, do alkoholických nápojů, likérů (Absinth) apod. Nesmí se předávkovat ani dlouhodobě užívat, protože tujon je jedovatý a může způsobit poruchy centrálního nervstva vedoucí až ke zblbnutí. V těhotenství neužívat.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě pelyňku pravého zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 10 minut vylouhovat. Potom přeceďte.

Užívá se 2x denně, k povzbuzení chuti neslazený, 1/2 hod před jídlem, při zažívacích obtížích po jídle.

Tato bylina je známa také pod názvy absint, bylinná můza pařížských impresionistů, bylina sv. Jana, černobejl, hořký stříbrník, hořký peluň, chlebníček, nechrasť, nechráše, nechřesť, palina, pamatujček, pamětníček, pamutějček, pelun, pelunka, peluň, peluň hořká, peluňka, pelynek, pelýnek, pelynka, pelyň, pelyňka, permutejček, polenek, polýnek, polyněk, stříbrník hořký nebo stříbrník velký.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat