ProdejBylin.cz

Oregáno nať

název drogy latinsky : Herba origani cretici
matečná rostlina česky : Dobromysl obecná
matečná rostlina latinsky : Origanum vulgare
balenícena/balpočet
25,00 Kč
63,00 Kč
263,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 15 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Oregáno nať pochází z jižních krajin proto je více aromatická než dobromysl. Oregáno se používá v potravinářství, zatím co dobromysl pěstovaná u nás je léčivou bylinou.

Oregáno je vytrvalá bylina dorůstající 20-50(80) cm. Její nať je načervenalá s vejcovitými listy. Kvete drobnými fialovýni květy, které jsou sekupeny do malých klásků sdružených do bohaté metliny. Oregáno roste na suchých a teplých stanovištích, hlavně stráních, okrajích lesů a pasekách.

Oregáno obsahuje silice - thymol a karvakrol, třísloviny, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky.

Oregáno svým složením působí jako antioxidant, což znamená, že chrání buňky před oxidativním stresem. Přispívá k normálnímu krevnímu tlaku, činnosti jater a dýchání. Vyzkoušet ho mohou také maminky pro bezproblémový průběh kojení. V neposlední řadě má pozitivní účinky v oblasti duševního výkonu a zdravého spánku. Jeho nezastupitelné místo je v kuchyni jako koření.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku oregána zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 10 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Pije se 2x denně.

Tato bylina je známa také pod názvy červená lebeda, dobrá mysl, dobráček, dobromysel, dobrotnice, divoká marjánka, obecní origanum, oregano, oreganum, origanum, pamajorán, plané origanum, saský balzám, voněkras, zimní majoránka nebo zimní marjánka.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2022 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat