ProdejBylin.cz
vyhledat  

Medvědí česnek nať

název drogy latinsky : Herba allii ursini
matečná rostlina česky : Medvědí česnek
matečná rostlina latinsky : Allium ursinum
balenícena/balpočet
56,00 Kč
193,00 Kč
857,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Medvědí česnek je vytrvalá 15-40cm vysoká bylina s podzemní cibulí. Cibule je podlouhlá s bělavými až žlutavými obalovými šupinami. Nadzemní část má přízemní nejčastěji dva až tři velké a podlouhlé listy (10-20 cm dlouhé a 2-5 cm široké). Celá rostlina je zakončena květenstvím a tobolkou, což je plod. Květy (6-20ks) jsou malé, korunní lístky bílé, drobné a jsou uspořádány do květenství – lichookolík (stažený šroubel), který je polokulovitý, celkem řídký. Vyskytuje se nejčastěji v lužních a listnatých lesích, kolem potoků, na úpatích svahů. Roste na vlhkých, písčitohlinitých až jílovitých půdách.

Medvědí česnek obsahuje organické sloučeniny síry jako S-alkylcysteinsulfoxidy, allin, propenylallin, glutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny, lecitiny, polysacharidy a stopové prvky jako selen. Čerstvé listy jsou bohatým zdrojem vitamínu C.

Medvědí česnek přispívá k normální činnosti kardiovaskulární soustavy včetně srdce. Pozitivně působí i na funkci oběhové soustavy a střevní trakt, podporuje vylučování těžkých kovů a příznivě ovlivňuje metabolismus cholesterolu. Své uplatnění nalezne v kuchyni, a to jako koření. Dochutí polévky, omáčky, masové, bramborové a luštěninové pokrmy. Syrový lze konzervovat naložením do oleje nebo octa. Je výborný na sýry, do bylinkových másel i pomazánek. Medvědí česnek má podobnou chuť a vůni jako kuchyňský česnek a pórek. Neupravujeme jej tepelně, protože by ztratil svoji chuť i vůni.

Používá se jako koření.

Tato bylina je známa také pod názvy česnek planý, divoký česnek, česnek medvědí, cibule čarodějná, cikánský česnek nebo ramsons.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat