Meduňka lékařská je vytrvalá bylinka dorůstající výšky až 90 cm. Stonek je hranatý a velmi rozvětvený, přisedají na něj drobné, pilovité lístky připomínající kopřivu. Kvete od června do srpna nenápadnými bílými květy v listových úžlabcích. Má výrazné citronové aroma. Původní domovinou meduňky je východ Středomoří a Orient. Ve středověku byla hojně pěstována v klášterních zahradách. V současné době na meduňku ve volné přírodě téměř nenarazíme. Pěstuje se uměle na polích.
Měduňka obsahuje silice (např. citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), třísloviny, kyselinu hydroxytriterpenovou (např. kyselina ursolová) a v menším množství také kyselinu kávovou, enzymy, hořčiny, slizovité látky, flavonoidy a minerální látky.
Meduňka je známá především svým relaxačním účinkem. Má celkově blahodárný vliv na kognitivní a duševní zdraví člověka, přispívá k emočnímu komfortu, pozitivní náladě a pocitu pohody, usínání a zdravému spánku. Náleží mezi antioxidanty, tudíž napomáhá chránit buňky před oxidativním stresem. Přispívá také k normální činnosti dýchacího a kardiovaskulárního systému včetně srdce, příznivě ovlivňuje krevní tlak. Napomáhá udržovat normální funkci štítné žlázy i zdravé trávení. Ženy mohou tuto léčivku zkusit také pro navození hormonální rovnováhy a komfortu při menstruaci. Dále je možné meduňku použít v kuchyni např. do salátů, míchaných nápojů nebo k výrobě sirupu.
Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě meduňky zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.
Tato bylina je známa také pod názvy citronelka, citronová melisa, citronový balšám, doubravnice, doubravník, doušník, doušník lékařský, dubravník, elixír života, kalaminta, kocúrník, lemonika, lemonka, marule, marulka, máta citronová, matečník, materník, mateřník, matkové thé, medinice, medlinka, medovka, medun, meduň, medunice, meduník, medunka, meduňka citronová, melisa, modra, planá máta, rojovník, sladký balzám, šanta, včelanka, včelník nebo ženské koření.