ProdejBylin.cz
vyhledat  

Mateřídouška nať

název drogy latinsky : Herba serpylli
matečná rostlina česky : Mateřídouška obecná
matečná rostlina latinsky : Thymus serpyllum
balenícena/balpočet
25,00 Kč
77,00 Kč
327,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Mateřídouška obecná je stálezelená aromatická rostlina. Má drobné tuhé listy. Květy má lehce fialové nebo narůžovělé a ty jsou uspořádány ve složených lichopřeslenech. Plody jsou tvrdky. Mateřídouška je rozšířena ve většině Evropy a velké části Asie, v severní Africe. Mateřídouška vyrůstá na plném slunci v suchých trávnících, na mezích a skalnatých stráních, v lesních lemech a světlých lesích, ve středomořských nízkých křovinách.

Mateřídouška obsahuje éterické silice s vysokým obsahem karvakolu, thymol, linalool, cineol a další monoterpeny a sesquiterpeny, třísloviny, triterpeny, flavonoidy.

Mateřídouška napomáhá normální činnosti dýchacího systému a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Je považována za antioxidant, to znamená, že chrání buňky před oxidativním stresem. Přispívá k normální činnosti gastrointestinálního traktu a pročištění. Vyzkoušet ji mohou rovněž maminky pro bezproblémový průběh kojení. Je možné ji vyzkoušet při kontrole tělesné hmostnosti a napomáhá vylučování vody z organizmu. Dále své uplatnění nalezne i v kuchyni jako aromatické koření a používá se také v kosmetice a aromaterapii.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě mateřídoušky zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.

Tato bylina je známa také pod názvy douška, douška mateří, dymián, chodec, mateřánek, mateřinka, mateřonka, polní tymián, vonný tým nebo žadovník.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat