ProdejBylin.cz
vyhledat  

Mařinka nať

název drogy latinsky : Herba asperulae
matečná rostlina česky : Mařinka vonná
matečná rostlina latinsky : Asperula odorata
balenícena/balpočet
43,00 Kč
159,00 Kč
730,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Mařinka vonná je vytrvalá bylina s přímou, hladkou, čtyřhrannou, vždy nevětvenou lodyhou. Listy po 6-9 v přeslenech jsou kopinaté s vystouplou žilkou. Koruna je nálevkovitá, bílá, až do středu čtyřlaločná, široká asi 5 mm. Květenství laty vidlanů. Plody s ostrými háčky. Kvete v dubnu a květnu. Roste v listnatých lesích, ale i ve smrčinách, vyskytuje se i na pasekách a subalpínských trávnících, v pásmu od nížin až do subalpínského stupně.

Mařinka obsahuje třísloviny, kumarin a některé glykosidy.

Mařinku oceníme pro její uklidňující účinek, je vhodná k relaxaci. Je možné ji vyzkoušet k navození spánku.

Příprava nálevu: 1 polévkovou lžíci natě mařinky zalijte 250 ml vroucí vody a nechejte 5 minut vylouhovat. Potom přeceďte.

Mařinku lze užívat jen krátkodobě a v přiměřených dávkách. Při předávkování se mohou objevit bolesti hlavy, zvracení, závratě a může dojít i k poškození jater. Je vhodná do směsí.

Tato bylina je známa také pod názvy asparelka, asparelka dobrovonná, asparelka drobňová, asparulka, asperelka, asperulka, božcové koření, božec, bylina májová, drobňava, drůbňava, hlízové koření, hlízné koření, hlízní koření, lipkavec, marunka májová, marynka vonná, mařena, mařena vonná, mařenka, mařenka vonná, pán lesa, planá mořena, svízel, svízel lesní nebo svízel vonný.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat