ProdejBylin.cz
vyhledat  

Majoránka nať

název drogy latinsky : Herba majoranae
matečná rostlina česky : Majoránka zahradní
matečná rostlina latinsky : Majorana hortensis
balenícena/balpočet
25,00 Kč
76,00 Kč
263,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Majoránka zahradní je vytrvalá bylina nebo polokeř, pěstována v českých podmínkách obvykle pouze jednoletá bylina. Lodyha je přímá, listy vstřícné, drobné, oválného či obvejčitého tvaru. Malé, oboupohlavné květy tvoří husté lichopřesleny na koncích lodyh, před rozkvětem jsou skryty v okrouhlých listenech. Kalich je tvořen jediným celistvým pyskem, koruna je asi 4 mm dlouhá, dvoupyská, bílá či světle růžová. Plody jsou tvrdky, které úplně dozrávají jen v teplých oblastech. Celá rostlina příjemně voní. Směs listu a květu majoránky se používá jako koření. Například do polévek, mletého masa, paštik, karbenátků, uzenin, luštěnin, rybích salátů, játrových knedlíčků, drůbeže atd.

Majoránka obsahuje silici, také hořčiny, třísloviny a vitamín C.

Majoránka působí blahodárně na normální činnost nervové soustavy. Vyzkoušet ji lze pro udržení emočního komfortu a zdravého spánku, přispívá k relaxaci a celkové duševní pohodě. Navíc napomáhá udržovat normální funkci jater a trávení, respektive celého střevního traktu, podporuje pročištění. Příznivě působí na přirozenou obranyschopnost organismu a zachování normální hladiny cukru v krvi. Listy rostliny se řadí mezi antioxidanty, tudíž chrání buňky před oxidativním stresem.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě majoránky zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.

Tato bylina je známa také pod názvy dobrá mysl, dobromysl voněkras, dobromyslo, maděránek, majerán, majorán, majoránkové plevy, mariánka, marijánek, marjánka, moděránek nebo voněkras.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat