ProdejBylin.cz
vyhledat  

Lycopodium výtrusy

název drogy latinsky : Sporae lycopodii
matečná rostlina česky : Plavuň obecná
matečná rostlina latinsky : Lycopodium clavatum
Tato položka není aktuálně dostupná.
 
Tuto položku bohužel nemáme nyní skladem
a není znám termín další dodávky.
 
Máte-li zájem o bližší informace, kontaktujte nás.

popis a tradiční použití

Lycopodium jsou výtrusy plavuně vidlačky, což je středně velká, plazivá, vytrvalá bylina s 30–120 cm dlouhou vidličnatě větvenou lodyhou s četnými postranními, vzpřímenými, 100 – 300 mm vysokými výhony, které se bohatě vidličnatě větví. Listy jsou jehlicovité, 3 – 6 mm dlouhé, ve spodní části lodyhy hustěji, nahoře řidčeji střídavě uspořádané. Jejich okraje jsou pilovité, ukončené vláskovitou, bílou osinkou. Na konci četných větví bývají dlouze stopkaté klasy s výtrusnicemi, v nichž se tvoří drobné výtrusy. V naší přírodě je plavuň chráněnou rostlinou.

Plavuň vidlačka obsahuje oleje, pryskyřici, sporonin, polymerní terpen a ve stopovém množství také alkaloidy.

Plavuň vidlačka může přispět k udržení normální funkce močového měchýře a dolních močových cest, respektive celé močové soustavy. Vyzkoušet by ji mohly rovněž ženy, které trpí na premenstruační syndrom nebo horší průběh samotné menstruace. Uvádí se totiž, že rostlina má pozitivní vliv na udržení komfortu před a při menstruaci.

Další využití našly výtrusy v pyrotechnice. Jsou velmi hořlavé a používají se při tvorbě ohnivých show, divadelních efektů a jsou součástí ohňostrojů.

Příprava macerátu: Dvě lžičky lycopódia zalijte dvěma sklenicemi vody a nechejte macerovat. Každý druhý den pijte po doušcích.

Tato bylina je známa také pod názvy plavuňová moučka nebo žlutý pudr.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat