ProdejBylin.cz
vyhledat  

Lnice nať

název drogy latinsky : Herba linariae
matečná rostlina česky : Lnice květel
matečná rostlina latinsky : Linaria vulgaris
balenícena/balpočet
55,00 Kč
191,00 Kč
810,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Lnice květel je obecná trvalka s přímou, kulatou, lysou lodyhou, vysokou asi kolem půl metru, porostlou střídavými, čárkovitými listy. Špinavě žluté květy jsou v jícnu oranžově zabarvené a vytvářejí hustý konečný hrozen. Plodem je vejčitá, dvoupouzdrá, vícesemenná tobolka.Lnice květel vyniká v rostlinném společenství už na dálku, protože vytváří dojem štíhlé, ztepilé svíčky. Lnice květel roste po celé Evropě s výjimkou nejsevernějších oblastí a Islandu. Dále se vyskytuje na Dálném východě, v Severní Americe, jižní Africe a jinde. Roste na okrajích cest, náspech, v silničních příkopech, na hrázích, kamenolomecha dalších podobných místech. Oblíbil si suchá a slunná místa.

Lnice obsahuje flavonový glykosid linarin, linaricin, pektolinarin a neolinarin, alkaloid peganin, fytosteroly, organické kyseliny (linarová, mravenčí, octová, oxyglutanová, antirinová, askorbová), třísloviny, fytosteroly, pektin, cukry a minerální látky.

Lnice přispívá k normálnímu fungování jater a žlučníku.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě lnice zalijte 250 ml vroucí vody a nechejte 10-15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.

Tato bylina je známa také pod názvy bradavičník, hledík, hubička, hubilen, květel, květel obecný, krhavice, krvavice, krvavnice, len matky Boží, lněnice, ohnice, ovčí hubičky, pantoflíčky, paštička, povázka květel, pyštek, pyštěk, rozmarynka, rozrazil nebo zvěšinec.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat