ProdejBylin.cz
vyhledat  

Lípa květ

název drogy latinsky : Flos tiliae
matečná rostlina česky : Lípa srdčitá
matečná rostlina latinsky : Tilia cordata
balenícena/balpočet
55,00 Kč
195,00 Kč
850,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Lípa srdčitá je statný opadavý strom s košatou korunou, který může dorůstat výšky až 30 metrů. Kmen má pokrytý zvrásněnou kůrou. Pupeny jsou černohnědé, vejcovité. Listy jsou dlouze řapíkaté, nesouměrně srdčité a lysé, pouze v úhlech velkých žilek na spodní straně listů mají rezavé chomáčky chlupů. Kvete od června do července. Květy jsou oboupohlavné, žlutavě bílé, stopka vrcholíků je téměř do poloviny srostlá s jazykovým blanitým listenem. V době květu omamně voní. Plod je jednopouzdrý kulovitý oříšek s tenkostěnným oplodím. Dřevo lípy je měkké vhodné pro řezbářské práce. Lípa je často vysazována v parcích.

Lípa obsahuje flavonoidy, quercetinové glykosidy, rutin, glykosidy s kafrem, slizy, éterický olej, linalool, cineol, geraniol, fenolkarbonové kyseliny, třísloviny.

Lipové květy se řadí k antioxidantům, kdy chrání buňky před oxidativním stresem. Přispívají k normální činnosti srdce, jater, ledvin a dýchacího systému (vykašlávání). Podporují přirozenou obranyschopnost organismu a vylučování vody z těla. V neposlední řadě se jim připisují relaxační vlastnosti, pozitivní vliv na zdravý spánek.

Příprava nálevu: 1 lžíci květů lípy zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.

Tato bylina je známa také pod názvy lípa širokolistá, lípa velkokvětá, lípa velkolistá, lípa zimní, lípa malolistá, lipečka, lípa širokolistá nebo lípa velkokvětá.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat