Len setý je jednoletá bylina dorůstající výšky přes 1m. Lodyha je přímá a v horní části se větví. Listy jsou střídavé a úzce kopinaté, květy mají světle modrou barvu a plodem je tobolka. Pěstuje se na mnoha místech celého světa. Již v dávných dobách se lněné vlákno používalo k výrobě oděvů.
Len semeno obsahuje především omega-3 mastné kyseliny, pektin, glykosidy, slizy, hořčiny, vláknina anebo některé vitamíny a minerály (hlavně draslík).
Semena lnu působí jako antioxidant, kdy napomáhají chránit buňky před oxidativním stresem. Přispívají k normální činnosti střevního traktu, kdy ovlivňují mimo jiné pravidelnost. Pozitivně působí na chuť k jídlu, proto je lze vyzkoušet i pro kontrolu tělesné hmotnosti. Ženám napomáhají udržovat komfort v období menopauzy, zatímco u mužů přispívají k normální funkci prostaty.
Lněné semínko má uplatnění i v kuchyni. Je možné ho přidávat do pomazánek, salátů, pecdiva, cukroví apod. Je třeba je důkladně rozkousat nebo rozdrtit.
Příprava macerátu: 2 kávové lžičky čerstvě nadrcených nebo pomletých semen lnu spařte a následně naložte do sklenice vody.
Je možné rozdrcená semena lnu konzumovat přímo a zapít je dostatečným množstvím vody.
Tato bylina je známa také pod názvy len obecný, len přeužitečný, len užitkový, lněné semínko, lněné semeno, hleďák, slepák nebo trhovníček.