ProdejBylin.cz

Koriandr plod

název drogy latinsky : Fructus coriandri
matečná rostlina česky : Koriandr setý
matečná rostlina latinsky : Coriandrum sativum
balenícena/balpočet
25,00 Kč
53,00 Kč
157,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 15 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Koriandr setý je jednoletá rostlina, která roste planě ve Středozemí. U nás se volně v přírodě nevyskytuje. Dorůstá výšky až jednoho metru. Najdeme na ní dva různé typy lístků, zatímco v dolní části jsou listy trojcípé, oválného tvaru, ve vrchní části rostliny jsou listy dělené v čárkovité úkrojky. Koriandr kvete bílými drobnými květy, semena jsou drobná hnědá.

Koriandr obsahuje éterický olej, mastný olej, silice, třísloviny, hořčiny, vitamíny.

Koriandr je součástí kořenících směsí „kari“, je korigens chuti a vůně. Používá se v asijské kuchyni pro svoji ostře kořenitou chuť. Např. do polévek, salátů, na ryby, na houby a na pokrmy z masa. V Mexiku jej nazývají cilantro.

Koriandr přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, kdy mimo jiné pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. Rovněž napomáhají udržovat zdravé trávení, kdy mohou být prospěšné například při plynatosti a zároveň podporují chuť k jídlu. Jedná se o antioxidant, tudíž chrání buňky před oxidativním stresem. Uvádí se i příznivé působení na činnost nervové soustavy, udržení normální činnosti močových cest a vyzkoušet je může ten, kdo touží po zdravé pokožce.

Příprava odvaru: 1 polévkovou lžíci drcených semen koriandru povařte ve 250ml vody. Potom přeceďte.

Opatrnosti je třeba u osob s poruchami srážlivosti krve, obsahuje totiž kumarin -toxin, který působí proti srážení krve.

Tato bylina je známa také pod názvy anýz štěničný, koliandr, koliandr římský nebo cilantro.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2023 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat