ProdejBylin.cz
vyhledat  

Kontryhel nať

matečná rostlina česky : Kontryhel obecný
matečná rostlina latinsky : Alchemilla vulgaris
balenícena/balpočet
33,00 Kč
107,00 Kč
490,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Kontryhel je nenápadná vytrvalá bylina. Má dlouhý oddenek, ze kterého vyrůstají řapíkaté listy. Vypadají jako malé vějířky. Na loukách je často najdeme s kapkami rosy, které v jejich úžlabích ulpívají. Kontryhel kvete žlutozeleně. Roste na loukách, pastvinách, ve vlhkých lesích, u cest i potoků. V České republice je hojně rozšířen, ale vyskytuje se po celé Evropě, v severní Asii a na východě Severní Ameriky. Setkáme se s ním i na Kavkazu, v Himálaji a dokonce i na severu Grónska.

Kontryhel obsahuje třísloviny, hořčiny, silici, flavonoidy, flavony, isoflavony, fytosteroly, kyselinu salicylovou, organické kyseliny a hydrolyzovatelné gallotaniny a ellagotaniny.

Kontryhel mohou použít ženy v období před menstruací, protože se uvádí jeho příznivé působení na menstruační konfort. Přispívá k normálnímu trávení a osvěžení těla. Napomáhá udržovat normální stav kloubů a svalů.

Příprava nálevu: 2-3 čajové lžičky natě kontryhele zalijte 250 ml vroucí vody. Nechejte 10 minut vylouhovat v přikryté nádobě a potom přeceďte.

Tato bylina je známa také pod názvy arcisléz, arcislní, bylina alchymistů, bylina gynekologická, bylina panny Marie, deštníček, divý muškát, husí drápky, husí nožka, husí nůžka, husí packa, husí stopka, husí šlapka, husí tlapka, hvězdoš, kloboučky, knedlíček, kondolík, kondrádek, kontrhel, lví noha, lví stopa, lvová stopa, nebeská rosa, perlová bylina, plášť panenky Marie, pláštíček panny Marie, polní muškát, přívratník, rosička, stříbrný plášť, zindava, zlatodějka, žádava, žindava nebo ženský plášť.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat