ProdejBylin.cz
vyhledat  

Jeřáb plod

název drogy latinsky : Fructus sorbi
matečná rostlina česky : Jeřáb ptačí
matečná rostlina latinsky : Sorbus aucuparia
balenícena/balpočet
29,00 Kč
96,00 Kč
380,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Jeřáb ptačí je opadavý, až 15m vysoký strom. Kůru má šedou, hladkou, jen ve stáří lehce brázditou. Listy střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 9 až 21 lístky, které jsou přisedlé, podlouhle kopinaté, lysé, na okraji pilovité, při bázi asymetrické. Květy v bohatých vrcholících, oboupohlavné, 5četné, bílé, poněkud zatuchle páchnoucí. Plodem jsou oranžově červené malvice (jeřabiny). V ČR se vyskytuje hojně téměř ve všech oblastech a nadmořských výškách. Jinak roste takřka v celé Evropě vyjma jejích nejjižnějších oblastí, na severu až k hranici polárního lesa, na východě po západní Sibiř a Malou Asii.

Plody jeřábu obsahují organické kyseliny, vitamín C, glukózu, sorbit, sorbózu, třísloviny, pektiny, antokyany, silici, flavonoidy a hořčiny.

Jeřáb plod přispívá k osvěžení těla a rovněž podporuje imunitu organizmu. Napomáhá překonávat stres a námahu. Své uplatnění najde i při přípravě kompotů, marmelád a rovněž v likérnictví.

Přípava odvaru: 1 polévkovou lžíci rozdrcených plodů jeřábu zalijte 250 ml vody a vařte 2 minuty. Potom přeceďte.

Příprava macerátu: 2 polévkové lžíce plodů jeřábu přelijte 7 dcl studené vody (převařené) a macerujte 8 hod. Potom přeceďte.

Tato bylina je známa také pod názvy bresk, brest, divá vřeskyně, jarabina, jařab, jařabina, jehřáb, jerábek, jerábník, jeřábčižmářský, jeřábník, korálky, muk, oskeruše planá, ptačí potrava, reráb, řeřáb, řeřabina, řežab, řežáb, smržduch, sorbit, voskeruše, voskerušeplaná, žeráb nebo jeřabina.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat