ProdejBylin.cz
vyhledat  

Jalovec plod

název drogy latinsky : Fructus juniperi
matečná rostlina česky : Jalovec obecný
matečná rostlina latinsky : Juniperus communis
balenícena/balpočet
43,00 Kč
158,00 Kč
720,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Jalovec obecný je stálezelený keř, který roste téměž v celé Evropě. Má ostré jehlicovité listy spojené v trojčetných přeslenech. Jehlice jsou modrozelené, s jedním bílým pruhem na vnitřním povrchu. Jsou to dvoudomé rostliny, samčí a samičí květy rostou na různých rostlinách, které jsou opylovány větrem. Plodem je modrá kulatá, borůvce podobná suchá, černo-modrá bobulovitá šiška (semeno v dužnatém obalu). Samčí šištice jsou žluté, 2–3 mm dlouhé. Roste na slunných stráních, písčitých a skalnatých místech.

Jalovec obsahuje éterický olej převážně se sesquiterpeny ( thujopsen, cadinen a troplon ), diterpeny jako sugiol a xanthoperol, lignany (mimo jiné podophyllotoxin ), katechinové třísloviny.

Jalovec působí jako antioxidant, což znamená, že chrání buňky před oxidativním stresem. Podporuje přirozenou obranyschopnost. Dále napomáhá normální činnosti ledvin a vylučování vody z organizmu.

Přispívá k normálnímu trávení a je vhodný pro udržení normální hladiny cukru v krvi.

Využívá se při výrobě alkoholických destilátů.

Jalovcové plody se nesmějí užívat dlouhodobě, v těhotenství a při akutních nemocech ledvin, protože i v doporučených dávkách obsažené silice dráždí ledviny. Nedoporučuje se pro děti.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku rozdrcených plodů jalovce zalijte 250ml vody a přiveďte k varu. Nechejte 15 m inut vylouhovat a potom přeceďte.

Tato bylina je známa také pod názvy jalovcové borůvky, jalovčinky, jalovinky nebo jhůdky jalovcové.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat