ProdejBylin.cz
vyhledat  

Hluchavka nať

název drogy latinsky : Herba lamii albi
matečná rostlina česky : Hluchavka bílá
matečná rostlina latinsky : Lamium album
balenícena/balpočet
25,00 Kč
75,00 Kč
293,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Hluchavka je vytrvalá, 20–50cm vysoká bylina s vystoupavou až přímou lodyhou. Listy má řapíkaté, čepel až trojúhelníkovitě vejčitou, na okraji pilovitou. Květy uspořádané v až 10květých lichopřeslenech, kalich zvonkovitý, neosinkatý, koruna bílá. Květy oboupohlavné, souměrné. Plodem jsou tmavě šedé hladké tvrdky. Roste v celé ČR a ve velké části Evropy, dále v Asii, severní Africe. Roste na rumištích, skládkách, kompostech, v příkopech, u cest, v zanedbaných zahradách a parcích.Hluchavka nať obsahuje slizovité látky, katechinové třísloviny, cholin, silice, alkaloid stachydrin, flavonoidy, biogenní aminy, aponin, organické kyseliny a glykosid. Těchto látek je v nati méně než v květu, navíc však obsahuje minerály a stopové prvky.

Hluchavka přispívá k normálnímu trávení a vylučování vody z organizmu. Vyzkoušet ji mohou také ženy v období před menstruací, protože se uvádí její příznivé působení na menstruační konfort.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě hluchavky zalijte 250ml vroucí vody a nechejte zakryté 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte.

Tato bylina je známa také pod názvy hluchá kopřiva, hluchavinka, jasnota, mrtvá kopřiva, mrtvá pokřiva, mrtvá žihlava, planá bazilika, psoser, planá kopřiva nebo včelí doušek.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat