ProdejBylin.cz
vyhledat  

Dýně semeno loupané

matečná rostlina česky : Tykev obecná
matečná rostlina latinsky : Cucurbita pepo
balenícena/balpočet
25,00 Kč
68,00 Kč
328,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Jedná se o semínka tykve obecné. Tykev je jednodomá jednoletka s popínavou nebo keříkovitou lodyhou dosahující někdy až několika metrů. Stonek má 4-5ti hranný průřez, je drsně chlupatý a má větvené úponky. Listy jsou trojúhelníkové, řapíkaté, 15-45 cm široké, dlanitolaločnaté s různě zaříznutými laloky a různě zubatými okraji. Květy jsou obou nebo jednopohlavné. Koruna je zvonkovitá, asi 10 cm dlouhá a žlutooranžová. Plodem je mnohosemenná bobule s velikostí od centimetrů po decimetry, s dužninou různého zabarvení (bělavá až krémovitá), chuti (sladká až hořká). Semena jsou 5-20 mm dlouhá, jsou zploštělá, kapkovitého tvaru, s bělavým osemením.

Semínka tykve obsahují polysacharidy a pektiny, triterpenoidy, cucurbitanové glykosidy, karotenoidy (včetně luteinu a beta karotenu), fytosteroly, cucurmosin, tokoferoly, cucurbitin, skvalen, nenasycené mastné kyseliny a např. ribozom-inaktivující protein. Dále jsou semínka tykve bohatým zdrojem proteinů. Z aminokyselin lze vytyčit leucin, valin, fenylalanin, tryptofan a kyselinu aspartamovou. Tykvová semínka obsahují velké množství železa a sodíku.

Semínka tykve přispívají k normální funkci močových cest a prostaty.

Tato bylina je známa také pod názvy biskupská čepice, císařská čepice, disk, dýně, grlačka, kdýně, lívanečník nebo pánvička.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat