ProdejBylin.cz
vyhledat  

Černobýl nať

název drogy latinsky : Herba artemisiae
matečná rostlina česky : Pelyněk černobýl
matečná rostlina latinsky : Artemisia vulgaris
balenícena/balpočet
25,00 Kč
91,00 Kč
410,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Pelyněk černobýl je vytrvalá rostlina, která roste v mírném pásu Evropy a Asie. Proto ji najdeme i v české přírodě podél cest, na mezích, v křovinách a na březích. Má hranatou lodyhu, která je v horní části bohatě rozvětvená, spodní část listů je charakteristicky bíle plstnatá. Květy tvoří úbory, které skládají latu, obvykle mají nažloutlou až hnědavou barvu. Plodem pelyňku jsou nažky.

Černobýl obsahuje silice - cineol, eukaptol, thujón, hořčiny artemisin, polysacharidy inulin, třísloviny, organické kydeliny a slizovité látky.

Černobýl napomáhá udržovat normální činnost ledvin a prostaty. Vyzkoušet ji mohou také ženy v období před menstruací, protože se uvádí její příznivé působení na menstruační komfort. Hořká chuť pelyňku podporuje chuť k jídlu.

Příprava nálevu: 1 čajovou lžičku natě černobýlu zalijte 250ml vroucí vody a nechejte v přikryté nádobě 10 minut louhovat. Potom přeceďte. Užívá se neslazený 2x denně.

Nálev by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Nedoporučuje se užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách.

Tato bylina je známa také pod názvy bylina sv. Jana, černobeje, černobejlí, dietní pepř, masové koření, matka bylin, nechráše, palina, pamatůjček, pamětníček, pás sv. Jana, peklíček, peklínek, pelunka, peluň, peluňka, permutějček, peruňka, polyně, stříbrník velký nebo stříbřík.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat