ProdejBylin.cz
vyhledat  

Čekanka kořen

název drogy latinsky : Radix cichorii
matečná rostlina česky : Čekanka obecná
matečná rostlina latinsky : Cichorium intybus
balenícena/balpočet
25,00 Kč
75,00 Kč
290,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Čekanka obecná je vytrvalá bylina, která upoutá zejména svými nebesky modrými květy. Mohou být i bílé nebo narůžovělé. Rostlina dorůstá přibližně do výšky jednoho metru, má kůlovitý kořen, tuhou lodyhu a podlouhlé listy.

Kořen čekanky obsahuje glykosidickou hořčinu intybin, inulin, silici, cholin, třísloviny, manit, arginin, sliz, flavonoidy, terpenové hořčiny a minerální látky.

Čekanka přispívá k normální činnosti střevního traktu a jater, blahodárně působí rovněž na fungování srdce a cév. Napomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a vyzkoušet ji může i ten, kdo chce mít zdravé kosti a klouby. Přímo kořen čekanky je navíc vhodný k podpoře vylučování a pročištění těla. V neposlední řadě příznivě ovlivňuje chuť k jídlu, tudíž jej lze doporučit pro kontrolu tělesné hmotnosti.

Z kořene čekanky se pražením získává náhražka kávy, které se říká cikorka. Známá je i v pivovarnictví, používá se totiž při vaření piva, kdy má zlepšit jeho chuťové vlastnosti. Je také medonosnou rostlinou.

Příprava nálevu: 1 čajovou kořene čekanky zalijte 250ml vroucí vody a přikryté nechejte 15 minut vylouhovat. Potom přeceďte. Užívá se 2-3 krát denně.

Příprava odvaru: 1 polévkovou lžíci kořene čekanky přelijte 250ml studené vody a přiveďte k varu. Nechejte 15 minut vylouhovat a potom přeceďte. Užívá se zevně 2 krát denně.

Tato bylina je známa také pod názvy bylina sv. Petra, cigorie, cigorka, cichorie, cikorie, cikorka, čagánek, čaganka, čakánek, čakanka, čekanec, čekánek, hanička, intubus, intybus, koření kozího cecku, koření podražníkové, koření sv. Petra, kozí cecek menší, německá káva, pocestník, podražník, polní locika, pruská káva, snoubenka slunce nebo strážce cest.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat