ProdejBylin.cz
vyhledat  

Bobkový list

název drogy latinsky : Folium lauris nobilis toto
matečná rostlina česky : Vavřín vznešený
matečná rostlina latinsky : Laurus nobilis
balenícena/balpočet
33,00 Kč
121,00 Kč
550,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Bobkový list je sušený list vavřínu vznešeného. To je stálezelený strom vysoký 2-8 metrů. Původně pochází z Malé Asie, nyní se pěstuje v celém Středomoří. Bobkový list se stal oblíbeným hlavně ve středověku. Avšak už staří Rekové ho velmi ctili a považovali ho za rostlinu boha Apollona, který měl na každé podobizně kolem hlavy ovinutý věnec z vavřínových listů. Vavřín nosili jako symbol své vznešenosti významní lidé, jako třeba Julius Caesar.

Bobkový list obsahuje bílkoviny, vlákninu, silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, vitaminy A, B, C či kyselinu listovou, z minerálů vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík a draslík. Denní dávka bobkového listu by neměla překročit 3 g.

Bobkový list přispívá k normálnímu trávení a ke snížení patogenních mikroorganizmů. Je účinným antioxidantem. Dále napomáhá při hojení ran a při oběhových potížích.

Bobkový list zaujímá důležité místo v kuchyni jako koření. Používá se do smetanových omáček, polévek,při nakládání masa, hub, zeleniny, zvěřiny.

Příprava koupele: Tři hrsti Bobkových listů přelijte 3 litry vroucí vody a vše nechte hodinu odpočívat. Pak přeceďte a vlijte do teplé vanové koupele. Lázeň si dopřávejte 2× týdně po dobu 15 minut.

Příprava nálevu: Jednu lžičku nasekaných Bobkových listů přelijte 3 dl vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak přeceďte a vypijte. Tato procedura by měla trvat 3 týdny.

Tato bylina je známa také pod názvy vavřín nebo bobek.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat