ProdejBylin.cz
vyhledat  

Badyán plod

matečná rostlina česky : Badyáník pravý
matečná rostlina latinsky : Illicium verum
balenícena/balpočet
83,00 Kč
301,00 Kč
1 350,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Badyáník pravý je listnatý tropický strom, jehož původním domovem jsou některé oblasti asijského kontinentu, především Čína. Má kopinaté listy a vykvétá žlutavými nebo narůžovělými květy. Zralý plod má hnědou barvu a charakteristický tvar osmicípé hvězdy. Tyto tobolky tvořící cípy jsou duté, uvnitř se ukrývá tvrdé semeno.

Badyán obsahuje éterický olej s 80-90% anetholu, estragol, foeniculin, anisaldehyd, monoterpeny - limonen, pinen, linanool, flavonoidy.

Badyán působí příznivě na trávení a při dýchacích obtížích (nachlazení). Podporuje přirozenou obranyschopnost.

Badyán má své využití především v čínské kuchyni. Chutí připomíná anýz. Badyán se jako koření používá při přípravě orientálních pokrmů z vepřového masa, kačen, kuřat. U nás se používá do pečiva zejména do perníku, vánočního pečiva, povidel, kompotů a marmelád. Ochucuje likéry jako anýzovka či pastis, používá se i do žvýkaček a cukrovinek.

Příprava nálevu: asi 2 "hvězdičky" badyánu zalejte 250 ml vroucí vody. Nechejte 10-15 minut louhovat, potom přeceďte. Podle chuti můžete osladit medem. Pije se teplý 2-3 krát denně.

Tato bylina je známa také pod názvy anýz indický, anýz křížovaný, badyán, badyánek, čínský anýz, hvězdička, hvězdové koření, hvězdičkové koření, hvězdový anýz, hvězdnatý anýz, hvězdičkovitý anýz, indiánský anýz, křížovaný anýz nebo hvězdicový anýz.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat