ProdejBylin.cz
vyhledat  

Arnika-Prha květ

název drogy latinsky : Flos arnicae
matečná rostlina česky : Prha chlumní
matečná rostlina latinsky : Arnica montana
balenícena/balpočet
92,00 Kč
344,00 Kč
1 606,00 Kč
Cena je uvedena vč. DPH 12 % a bez případné slevy.
Chcete jiné množství?

popis a tradiční použití

Arnika je vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, chudě větvenou lodyhou a je 20–60 cm vysoká. Listy v přízemní růžici a na lodyze tvoří 1–3 páry listů vstřícných, úbor je žlutý až žlutooranžový. Prha arnika roste na pastvinách, vřesovištích, bažinatých hirských loukách. Rostlina je přísně chráněná.

Květ arniky obsahuje zejména flavonoidy, polyfenolové složky, silice, polyacetylénové látky, fytomelany, nenasycené deriváty alfa-amyrínového typu, karotenoidní barviva, polyiny, aminové sloučeniny, cholin, betain, lakton arnifolín, minerální látky a třísloviny.

Arnika je antioxidant, tudíž pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem. Podporuje přirozenou obranyschopnost organizmu, udržuje normální činnost trávení, jater i oběhové a dýchací soustavy. Vyzkoušet by ji mohli ti, kteří si chtějí udržet zdravý stav kloubů a rovněž ženy, které trpí na nepříjemný diskomfort před nebo v průběhu menstruace.

Pozor, při vnitřním užití je vždy nutná předchozí konzultace s odborníkem, protože v případě předávkování působí arnika jako jed a může způsobit vážné zdravotní potíže.

Arnika je vhodná k zevnímu použití ve formě nálevu.

Příprava nálevu: 1 kávovou lžičku arniky zalejte 200 ml vroucí vody a přikryté nechejte 10 minut louhovat. Potom přeceďte. Nálev se užívá 2 - 3x denně.

Nedoporučuje se užívat během těhotenství a při kojení.

Tato bylina je známa také pod názvy arnyka, andělský traňk, harnika, chlupáček, kamzíkové koření, konilék, kořen kamzíkový, květ matonice, matonice, prha-arnika, prhonina, prhovice, prhovina, smetanice, šlakové koření, vomanovej šafrán nebo závraťový kořen.

[ zdroje informací ]
najít v sortimentu najít v sortimentuvytisknout stránku
© 2007 - 2024 ProdejBylin.cz, všechna práva vyhrazena. Klasické zobrazení
vyhledat